Sobota 2014

Sobota, 10 maja 2014 r.  godz. 12.00 – 22.00

Ostroga na Wiśle

12.00 Uroczyste otwarcie w bindudze z udziałem flisaków i zaproszonych gości, pokaz ratownictwa wodnego, zawody na pychu „wokół łachy”, atrakcje w bindudze.

Spotkanie na Wiśle Burmistrzów Konstancina-Jeziorny, Karczewa, Wilanowa i Góry Kalwarii
Poświęcenie łodzi,prezentacja i parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych.

14.00 Otwarcie sceny „Za wałem”.

Łurzycanki – zespół ludowy (Czernidła, Gassy, Łęg)

Sołtysi – zespół ludowy (Gmina Karczew)

Kapela Niwińskich, Kapela Mateusza Kowalskiego

19.00  ADAM STRUG  z zepołem w składzie: MARCIN POSPIESZALSKI – kontrabas, FRANK PARKER – perkusja,
MICHAŁ ŻAK –     klarnet, flety drewniane, SZCZEPAN POSPIESZALSKI – trąbka, MATEUSZ KOWALSKI – mandolina

21.00 Ognisko i potańcówka „Wiry rzeczne” z udziałem kapeli Mateusza Kowalskiego

Atrakcje Flis Festiwalu 2014

  • Parada po zmroku oświetlonych łodzi – Flislajt
  • Galar „Szwajcarka”– replika wielkiego galara krakowskiego o dł. 12 m i szer. 3,5 m
  • Bat wiślany „Flisak” – otaklowany w tradycyjne rozprzowe żagle, o dł. 14 m, zbudowany w Basoni przez p. Rowkę na zamówienie Michała Nowaka z Solca.
  • Bat wiślany „Zygmunt” o dł. 12 m, otaklowany w tradycyjne rozprzowe żagle, okręt flagowy Fundacji Szerokie Wody.
  • Duża łódź pychowa „Józefinka” z typową wiślaną budą (kabiną) o dł. 10 m

Prelekcje:

Łukasz Maurycy Stanaszek – „Nadwiślańskie Urzecze – podwarszawski mikroregion etnograficzny”

Katarzyna Watemborska-Rakowska – „Badania wykopaliskowe na podczerskim Urzeczu”

Artur Michalski – „W poszukiwaniu mocy – Syberia 2014”

Jarosław Kałuża – „Rzekami Europy do Orleanu 2015”

Robert Jankowski – „Rok rzeki Wisły 2017” (www.rokwisly.pl)

Andrzej Stański – „Discover Wisla River – projekt turystyki wiślanej”

Arkadiusz Strzyżewski – „Kraina Jeziorki”

Paweł Komosa – „Olędrzy na Urzeczu”

Sobotnie atrakcje towarzyszące:

• Binduga – siedlisko flisackie, orylskie przypowieści i legendy.
• Warsztaty starych zawodów – szkutnik, wikliniarz, wędzarz, kowal, garncarz, tkaczka.
• Przejażdżki łodziami po Wiśle.
• Dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe – Dominik Wichman.
• „Żelazna klamra” – konkurs wśród właścicieli łodzi rzecznych na najwierniejsze tradycyjne wykonanie łodzi.
• „ Wiślany prze-pych słów” – konkurs jednego wiersza o Wiśle.
• Prezentacja lokalnych przysmaków: łurzycka sytocha, barszcz chrzanowy, siuforek, olęderskie powidła buraczane, miód z Cieciszewa.
• Warsztaty kulinarne.
• Spotkania śpiewacze z udziałem Adama Struga.
• Stoiska twórców ludowych. Gra terenowa – ZOSTAŃ FLISAKIEM.