GWIAZDY FLIS FESTIWALU

Hambawenah (czyt. hambauena) – jedyny polski zespół muzyczny

posiadający w swoim repertuarze tradycyjne oraz autorskie pieśni, których

motywem przewodnim jest rzeka Wisła. Grupa od 20 lat swojej

działalności zagrała setki koncertów w kraju i za granicą.

W kręgach muzyki Folk, Etno, World Music, a nawet Shanty powszechnie

uznaje się, że Hambawenah, jako jedyna w kraju, nie tylko odkrywa

i promuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich (m.in. flisaków),

ale także bierze czynny udział w procesie nieustannego redefiniowania

kanonów Muzyki Świata.

Początki zespołu sięgają roku 1996 roku, a repertuar obejmował pieśni

morskie. Wkrótce jednak muzycy odnaleźli własną, przez nikogo

nieeksplorowaną ścieżkę, która, po dziś dzień, obfituje w piękne – wiślane

Hambawenah-foto-Fot. Maciej Mack Strąpoć 20160730_01-2230060

Kapela Ze Wsi Warszawa

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, jest laureatem m.in. czterech „Fryderyków”,  znalazła się także w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. W 2012 r. otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem… Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze.

Kapela wydała dotychczas 7 albumów, które zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły entuzjazm słuchaczy. Ich kompilację będzie można usłyszeć na tegorocznym koncercie w ramach Flis Festiwalu.

Kapela-z-wsi-Warszawa