FLIS 2017

VI FLIS FESTIWAL – Spotkanie na Urzeczu
W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji. Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.
 
Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe urzeckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek…
 
Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi szkut, batów, galarów, które przypłyną do Gassów z całej Polski. Natomiast na scenie będzie można zobaczyć występy folkowych zespołów zarówno muzycznych, jak i tanecznych. Gwiazdą będzie:
KAPELA ZE WSI WARSZAWA
13.05 SOBOTA
 
Ostroga na Wiśle
 
14.30 Otwarcie w zatoce w Gassach z udziałem flisaków i zaproszonych gości
Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych
15.00 Występy zespołów: Powsinianie, Łurzycanki, Urzeczeni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, Sołtysi
17.00 Spektakl dla dzieci
Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie
18.00 Koncert zespołu: HAMBAWENAH
19.00 Koncert zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA
20.30 FLISLAJT i koncert muzyki ludowej nad rzeką
 
Sobotnie atrakcje towarzyszące:
 
• gość specjalny – okrętowy cieśla, stoisko programu społecznego
• binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
• przejażdżki łodziami po Wiśle
• warsztaty ginących zawodów – cieśla, kowal, garncarz, tkaczka, prządka, powroźnik, młynarz, miodziarz, flisak, repuser
• warsztaty wycinanki i warsztaty plastyczne dla dzieci
• festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew
• dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe
• potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha i pierogi, barszcz chrzanowo-buraczany, zupy flisackie
• wspólne tańce i śpiewy
• stoiska twórców ludowych
 
Wiślana łacha w Karczewie od 14.00
 
• występ ludowego zespołu Sołtysi
• wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa
• stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
• prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew: oznakowane samochody oraz tablica informacyjna dokumentująca działalność stowarzyszenia
 
Gościnnie na Flis Festiwalu 2017
 
Pychówka ZUCHWAŁA, bat ZYGMUNT, bat SŁAWKA, galar św. Barbara i św Elżbieta, BOSONIANKA, RYTMAN, ŁODYGA z Ciechocinka, baty soleckie, drewniana barka Santa Vistula z Puław oraz baty, pychówki, galarki i galary z Warszawy.
 
14.05 Niedziela
 
Ostroga na Wiśle
 
8.00 Flisacka polowa Msza święta
Ogłoszenie wyników konkursu Żelazna Klamra
12.00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii
 
 
KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowatorsko i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, jest laureatem m.in. czterech „Fryderyków”, znalazła się także w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. W 2012 r. otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności. Kapela wydała dotychczas 7 albumów, które zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły entuzjazm słuchaczy. Ich kompilację będzie można usłyszeć na tegorocznym koncercie w ramach Flis Festiwalu.
 
HAMBAWENAH
Jest jedyną w Polsce grupą muzyczna, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich (m.in. flisaków) naszego kraju ale także bierze czynny udział w procesie nieustannego redefiniowania kanonów Muzyki Świata. Rok 2016 był szczególny w działalności zespołu z uwagi na fakt realizacji nowego – autorskiego repertuaru, utrzymanego nadal w duchu rzecznych podróży, choć odbieranego przez publiczność dużo bardziej uniwersalnie. Dzięki temu, zespół zyskuje dużo szerszą rzeszę odbiorców.
 
Sobota, niedziela, 13-14 maja
Gassy nad Wisłą
Wstęp wolny