Nawierzchnie wodoprzepuszczalne - rodzaje

Gdy podejmujesz się urządzania zieleni wokół swojego domu, musisz bardzo dokładnie przemyśleć to, jaką nawierzchnię dobierzesz. Nie jest ważne tylko to, by była atrakcyjna wizualnie i nie utrudniała swobodnego przemieszczania się. Oczywiście, że powinna pasować zarówno do roślin, jak i samej elewacji budynki, jednak najważniejsze jest to, by wybierać nawierzchnie wodoprzepuszczalne http://gcl.com.pl/nawierzchnie/wprowadzenie/.


Nawierzchnie wodoprzepuszczalne są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ to właśnie dzięki nim jesteś w stanie wykorzystać jakże cenną dla twojego ogrodu wodę deszczową. Gdy wszyscy decydują się na nawierzchnie nieprzepuszczalne, przy tak gęstej zabudowie po prostu tracimy naprawdę duże pokłady wilgoci, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie przyrodzie. To jedna z pośrednich przyczyn codziennego niedoboru wód gruntowych i nagłych wylewów rzek w czasie większego deszczu. Zatem najprostszym rozwiązaniem, korzystnym także z punktu widzenia naszego ogrodu, jest zastosować nawierzchnie wodoprzepuszczalne.Kostka na piasku


Nawierzchnie wodoprzepuszczalne to wcale nic nowego ani nie żadna tajemnicza siła. Możesz np. ułożyć zupełnie klasyczną kostkę - kamienną, betonową czy klinkierową, pod którą nie zastosujesz podsypki cementowo-piaskowej, a po prostu dobrze ubitą warstwę piasku. Dzięki temu woda deszczowa, która przeniknie przez szczeliny pomiędzy ułożoną kostką, przesiąknie przez piasek i dotrze do gleby.


Niektórzy jednak boją się, że tak wykonana kostka nie będzie estetyczna lub w niedługim czasie się po prostu zniszczy. Aby temu zapobiec, możesz wypełnić szczeliny zaprawą twardniejącą, która wspiera nawierzchnie wodoprzepuszczalne. Są to m.in. zaprawa podkładowo-drenażowa czy zaprawa do spoinowania, które przepuszczają zarówno wodę, jak i powietrze. Ich zaletami jest także to, że nie wypłukują się, nie porastają trawą czy niechcianymi chwastami, a jednocześnie pozostają odporne na mróz i sól drogową.“Ekologiczny beton”


Od wielu już lat producenci kostek i betonowych płyt proponują rozwiązanie bardziej ekologiczne. Aby stworzyć nawierzchnie wodoprzepuszczalne, będące doskonałym rozwiązaniem dla twojego ogrodu, stworzyli płyty z otworami, które możesz obsiać trawą lub wypełnić żwirem. Wygląda to naprawdę estetycznie, a jednocześnie zapewnia pełną wodoprzepuszczalność. Woda nie spływa do kanalizacji, a dostaje się przez owe dziury do gleby. Możesz także postawić na specjalne kostki betonowe z wypustkami dystansującymi, które są umieszczone na krawędziach lub narożnikach, dzięki czemu odstępy między pojedynczymi elementami są dość szerokie, co tworzy nawierzchnie wodoprzepuszczalne. Oczywiście, wszystko to możesz obsiać trawą lub zasypać żwirem, by nabrało naprawdę pięknego wyglądu. Z punktu widzenia przyrody to bardzo ważne, by w ogrodzie było jak najwięcej trawnika. To nie tylko estetyka, ale również tworzenie właściwego mikroklimatu. Najlepiej zatem takie rozwiązanie stosować wszędzie tam, gdzie nie będzie to miało niekorzystnego wpływu na komunikację. Doskonale sprawdzi się w miejscu, na którym stawiasz samochód.