Stomatolog dziecięcy - jak wybrać specjalistę dla dziecka?

Wybór odpowiedniego dentysty dla dziecka ma ogromne znaczenie. Może bowiem rzutować na całe jego życie - na to, jak dba o zęby i czy nie boi się wizyt u dentysty. Wbrew pozorom, to wcale nie taka łatwa decyzja. Dobry stomatolog dziecięcy musi mieć odpowiednie podejście do małego pacjenta i umieć sprawić, by wizyta w gabinecie nie wiązała się dla dziecka ze strachem, a raczej była ciekawą przygodą. Jak wybrać dentystę dla dziecka?


Stomatolog dziecięcy http://dentystadladzieciwarszawa.pl/, którego wybierzesz dla swojego malucha, musi spełniać twoje oczekiwania. To właśnie ta decyzja wpłynie na to, czy twoje dziecko nabawi się traumy, czy też w przyszłości bez zawahania będzie chodziło na wszystkie wizyty profilaktyczne. To właśnie stomatolog dziecięcy wytłumaczy mu, jak ważne jest, by mieć zdrowe ząbki i umieć prawidłowo o nie dbać. To bardzo ważne, kogo wybierzesz. Jaki powinien być dentysta dla dzieci?


Stomatolog dziecięcy - wykształcenie… i coś jeszcze


Oczywistym jest, że stomatolog dziecięcy musi być wykształcony. Tylko dyplomowany dentysta ma prawo przyjmować w gabinecie i leczyć ludzi. Czy to jednak oznacza, że możesz bez trudu przyjść z dzieckiem do stomatologa, u którego sam leczysz zęby? Niekoniecznie. Stomatolog dziecięcy musi nie tylko umieć założyć plombę czy wykonać prawidłowo zabieg piaskowania. Leczenie dzieci wymaga od niego prawidłowego podejścia do małego pacjenta. Jaki zatem ma być stomatolog dziecięcy?


Stomatolog dziecięcy przede wszystkim musi być zaakceptowany przez swojego bardzo wymagającego pacjenta. Dla niego jest obcą osobą, która musi zdobyć jego zaufanie - a to oznacza, że musi być naprawdę miły i kreatywny. Nie ma prawa odmówić dziecku chwili na oswojenie się z nową sytuacją i powinien z dużą cierpliwością odpowiadać na każde, nawet najdziwniejsze pytanie, które pada z ust małego pacjenta. Dobry stomatolog dziecięcy interesuje się tym, co ważne dla dziecka. Dobrze zatem, jeśli potrafi zapytać o ulubioną zabawkę czy przedszkole. Profesjonalny stomatolog dziecięcy ma podejście, które buduje zaufanie u dziecka, dzięki czemu będzie ono z chęcią przychodziło na wizyty kontrolne co 4 miesiące.


Stomatolog dziecięcy powinien również zadbać o to, by jego gabinet budził w dziecku dobre emocje i skojarzenia. Nie powinno w nim więc zabraknąć kilku zabawek, które mogą odciągnąć uwagę od ewentualnych niemiłych zabiegów, jakie mogą być tam wykonywane. Dzięki nim dziecko nie będzie się też nudziło, oczekując na właściwą wizytę. Miłe jest również ofiarowanie dziecku małej nagrody za każdą wizytę - wystarczy coś niewielkiego, chociażby płyn do baniek, który z pewnością spodoba się małemu pacjentowi.


Ważne jest podejście rodzica


Niezależnie od tego, czy sam boisz się dentystów lub czy miałeś przykre doświadczenia w dzieciństwie, nie możesz swoich lęków przekazywać swojemu dziecku. Jeśli nie potrafisz się powstrzymać, lepiej, żeby na wizytę dziecko poszło z kimś innym, np. drugim rodzicem czy wujkiem lub ciocią. Stomatolog dziecięcy jest dla twojego malucha obcą osobą, jego gabinet nieznanym miejscem - jemu stresu już wystarczy. Potrzebuje mieć koło siebie kogoś spokojnego. Stomatolog dziecięcy może bowiem zrobić wszystko, co w jego mocy, ale dziecko zawsze będzie odczuwało twoje emocje. Choć czasem o tym wolimy nie myśleć, dzieci robią to bezbłędnie, niezależnie od tego, jak próbujemy to ukryć.